Mis põhjustab hammaste värvimuutust?

Aja jooksul võivad teie hambad muutuda valgest mitte nii valgeks mitmel põhjusel:

Toit ja jook

Kohv, tee ja punane vein on mõned peamised värvumise süüdlased. Mis neil ühist on? Intensiivsed värvipigmendid, mida nimetatakse kromogeenideks ja mis kinnituvad hamba valgele välisosale (emailile).

Tubaka tarbimine

Kaks tubakas leiduvat kemikaali tekitavad tugevaid plekke: tõrv ja nikotiin. Tõrv on loomulikult tume. Nikotiin on värvitu kuni hapnikuga segunemiseni. Seejärel muutub see kollakaks, pinda värvivaks aineks.

Vanus

Teie hammaste kõva valge väliskesta (emaili) all on pehmem piirkond, mida nimetatakse dentiiniks. Aja jooksul muutub emaili välimine kiht harjamisel õhemaks ja rohkem kollakat dentiini paistab läbi.

Trauma

Kui olete saanud löögi hamba pihta, võib teie hammas muuta värvi, kuna see reageerib vigastusele, ladestades rohkem dentiini, mis on emaili all olev tumedam kiht.

Ravimid

Hammaste tumenemine võib olla teatud antihistamiinikumide, antipsühhootikumide ja kõrge vererõhu ravimite kõrvalmõju. Väikestel lastel, kes puutuvad hammaste moodustumise ajal kokku antibiootikumidega, nagu tetratsükliin ja doksütsükliin (kas emakas või lapseeas), võib täiskasvanu eas hammaste toon hilisemas elus muutuda. Ka keemiaravi ning pea- ja kaelapiirkonna kiiritus võivad hambaid tumedamaks muuta.

26,493 thoughts on “Mis põhjustab hammaste värvimuutust?”