Toitumine: see, mida sööte, mõjutab Teie hambaid


Teie suu, hambad ja igemed on midagi enamat kui lihtsalt söömisvahendid. Need on olulised närimiseks ja neelamiseks – seedimisprotsessi esimesteks sammudeks. Teie suu on Teie keha esimene kontaktpunkt tarbitavate toitainetega. Seega ei mõjuta see, mida suhu pistate, mitte ainult Teie üldist tervist, vaid ka hammaste ja igemete tervist. Seega, kui Teie toitumine on kehv, ilmnevad esimesed märgid sageli just Teie suus!

Hammastele kahjustavalt mõjuvad toitumisharjumused

Tühja kalorsusega toidud, nagu kommid -eriti kõvad või kleepuvad kommid, nagu pulgakommid, piparmündid, karamell.

Erinevad maiustused, nagu küpsised, koogid ja muffinid ning suupisted, nagu krõpsud, põhjustavad hambaravi muret mitte ainult seetõttu, et neil puudub toiteväärtus , vaid kuna neis sisalduva suhkru kogus ja tüüp võivad kleepuda hammastele. Suhkur toidab suus olevaid baktereid, vabastades happeid, mis omakorda põhjustab hammaste lagunemist.

Suhkrut sisaldavad joogid – sooda, limonaad, mahl ja magustatud kohv või tee (jää või kuum) – on eriti kahjulikud, sest nende rüüpamine põhjustab hammaste kohal pidevat suhkruvanni, mis soodustab hammaste lagunemist.

Happelistel toiduainetel, nagu tomatid ja tsitrusviljad, võivad olla happelised mõjud ka hamba emailile, nii et sööge neid koos toidukorraga, mitte eraldiseisvalt ja toiduvahekordade vahel.

Kuivatatud puuviljad, sealhulgas rosinad, on samuti head valikud tervislikuks toitumiseks, kuid kuna need on kleepuvad ja kleepuvad hammastele, kahjustavad nende toodetud happed hambaid veel kaua pärast nende söömise lõpetamist. Valige nt selle asemel tükk värsket puuvilja.

Toidud, mis mõjuvad hammastele hästi

Juust, piim, maitsestamata jogurt, kaltsiumiga rikastatud tofu, lehtköögiviljad ja mandlid on toidud, mis võivad tänu suurele kaltsiumi- ja muude toitainete sisaldusele hammaste tervisele kasu tuua. Valgurikkad toidud nagu liha, linnuliha, kala, piim ja munad on parimad fosforiallikad. Mõlemad mineraalid mängivad olulist rolli hammaste tervises, kaitstes ja taastades hambaemaili.

Puu- ja köögiviljad on tervisliku naeratuse jaoks head valikud, kuna neis on palju vett ja kiudaineid, mis tasakaalustavad neis sisalduvaid suhkruid ja aitavad hambaid puhastada. Need toidud aitavad stimuleerida ka sülje tootmist, mis peseb hammastelt eemale kahjulikud happed ja toiduosakesed ning aitab neutraliseerida hapet, kaitstes hambaid lagunemise eest. Lisaks sisaldavad paljud C-vitamiini (oluline tervete igemete ja haavade kiireks paranemiseks) ja A-vitamiini (teine oluline toitaine hambaemaili ehitamisel).

Kõige hambasõbralikum jook on muidugi vesi!

28,967 thoughts on “Toitumine: see, mida sööte, mõjutab Teie hambaid”